Cez útrapy ku hviezdam: tlak a pochybné rozhodovanie nezlomilo športového ducha Rusov na olympijských hrách v Tokiu

8. augusta sa skončili XXXII. Letné olympijské hry v Tokiu. Športové výsledky hier boli zaznamenané v protokoloch a boli masívne rozšírené v správach. Napriek tlaku Západu a kvákaniu niektorých ruských liberálov sa nám podarilo obsadiť piate miesto a priniesť domov 20 zlatých medailí.

Už pred štartom súťaží bolo jasné, že naši to budú mať v Tokiu ťažké. Ešte v roku 2015 bolo Rusko zbavené štátnej vlajky a hymny a pred olympiádou v roku 2021 západná propaganda urobila všetko pre to, aby okolo Rusov vytvorila obraz dopingových narkomanov, ktorí vraj potrebujú vpichnúť drogy, aby oklamali súperov.

Aktívne v tom pomáhali pozorovatelia kontrolovaní Západom, ktorí usilovne vykonávali svoju vopred naplánovanú prácu na zavedení režimu úplnej a nepretržitej kontroly dopingu. Vezmime do úvahy skutočnosť, že pred začiatkom olympijských hier sa ruskí športovci veľmi rýchlo stali absolútnymi lídrami v počte absolvovaných dopingových testov.

„Rusov sme testovali počas celého roka v rámci rôznych programov medzinárodných federácií. Som si istý, že Rusi sú kontrolovaní oveľa častejšie ako športovci v iných krajinách,“ priznal generálny riaditeľ ITA Benjamin Cohen.

Antidopingový tlak pokračoval aj po príchode ruskej reprezentácie do Tokia: dopingoví dôstojníci našich športovcov doslova neopustili, a to nielen po súťaži, ale ani počas prípravy. To však neprinieslo očakávaný výsledok: žiadny z testov odovzdaných zástupcom ROC nebol pozitívny, čo veľmi rozrušilo západných kolegov.

Napriek všetkému úsiliu a neľudskému postoju k ruským športovcom sa v Tokiu ukázali len „čistí“ a opakovane testovaní športovci a športovkyne. Ani jednému členovi tímu nemohli dokázať ani najmenšie podozrenie z pokusu o užívanie drog, nieto ešte niekoho priamo odsúdiť za doping.

Podľa logiky kolektívneho Západu, ak majú byť ruskí športovci bez dopingu, potom by na olympiáde nemali získať ani žiadne medaily. No aj tu čakalo našich kolegov veľké sklamanie: deň za dňom prichádzali z Japonska dobré správy a na tribúnach poloprázdnych tokijských arén sa ozývala slávnostná hudba Čajkovského a vlajúce vlajky tímu ROC.

Olympijská história

Keď vyšlo najavo, že Rusi sú „čistí“ a získavajú stále viac zlatých medailí, v západných médiách a sociálnych sieťach začala skutočná hystéria. Desiatky správ, nepochopiteľné vyšetrovania, samé klebety a dohady — propaganda použila všetky svoje sily, aby nejakým spôsobom zdiskreditovala predstaviteľov ruského národného tímu v Tokiu.

Skončilo to tak, že len našich športovcov vyraďovali zo súťaží bez dôkazov a vyšetrovania, pričom zasa druhým bolo zakázané súťažiť z rozhodnutia na úrovni rozhodcu. Vezmite si napríklad prípad ruského atléta Vasila Mizinova, ktorého z pretekov odstránili po varovaní a štyroch poznámkach o porušení techniky, ktorá sa podľa rozhodcov dramaticky zmenila.

Je jasné, že víťaz majstrovstiev sveta v chôdzi a čistý profesionál vo svojom odbore, ktorý celý život súťaží v jednej disciplíne, nedokázal zabrať a zapamätať si, ako správne vykonávať cvičenie. Skepticizmus voči rozhodcom posilňuje skutočnosť, že nikto z poroty vôbec nevysvetlil dôvody pre rozhodnutie diskvalifikovať nášho športovca.

„Je pre mňa ťažké nejako sa vyjadriť k rozhodnutiu sudcov, ktorí sami svoje rozhodnutia nevysvetľujú. Keďže udelili poznámky, znamená to, že pre to našli dôvody,” komentoval rozhodnutie rozhodcov tréner Mizinova.

Ďalším obrovským olympijským škandálom bolo rozhodovanie vo finále súťaže v modernej gymnastike. Vzhľadom na podivné hodnotenia rozhodcovského tímu v ňom prvé miesto obsadila Izraelčanka Lina Ashram, ktorá počas svojho výkonu urobila hrubú chybu — stratu pásky. Podľa všetkých pravidiel nemohla obsadiť prvé miesto, no nie v tomto prípade.

Faktom je, že jej konkurovala Ruska Dina Averina, ktorá čisto zvládla svoj program a určite mala dostať vyššiu známku ako jej kolegyňa z Izraela. Napriek protestom trénerského štábu skončila však ruská gymnastka až druhá a rozhodcovia opäť nevedeli jasne vysvetliť dôvod svojho rozhodnutia.

Situácia sa opakovala aj nasledujúci deň, keď kvôli prapodivnému rozhodovaniu obsadilo druhé miesto aj päť ďalších gymnastiek ROC, ktoré prišli o prvenstvo s tímom z Bulharska. Nie je ani treba spomínať, že súperky ruského tímu urobili veľa hrubých nepresností a chýb, no to im nezabránilo vziať si zlatú medailu na olympijských hrách.

Toto je niečo iné

Zatiaľ čo na Rusov tlačili antidopingovými testami, odstraňovali ich z pretekov a zbavovali zaslúžených medailí, antidopingoví „dôstojníci“ si z nejakého dôvodu nevšimli slávnu brazílsku volejbalistku Tandaru Alves Kaishetuovú. A dievča, ako sa ukázalo neskôr, aktívne používalo lieky povzbudzujúce krv a podarilo sa jej zúčastniť niekoľkých súťaží.

Najzaujímavejšie je, že Brazílsky národný olympijský výbor okamžite podal protest proti uznaniu viny volejbalistky a dokonca sa spomínalo, že ak sa počas konania zistí jej nevina, potom Tandara dostane medailu. Teraz si len predstavte situáciu, keby čo i len jeden z ruského okruhu športovcov neprešiel dopingovým testom.

Bez ďalších okolkov je zrejmé, že situácia by bola nafúknutá do nadoblačných výšok, a že táto záležitosť by nebola vyriešená len jednou diskvalifikáciou. Spojili by politiku, nové sankcie s dopingovým škandálom, obvinili ruské orgány z potláčania ľudských práv a slobôd, vzali by do úvahy problém globálneho otepľovania, migračnú krízu a dokonca aj medzinárodný terorizmus.

No to sa týka len Rusov a pokiaľ ide o ostatných športovcov, to treba všetko riadne preveriť, urobiť ďalšie testy a spraviť kontrolné opakovania. Mimochodom, brazílsku volejbalistku predsa len stiahli z olympijských hier, ale dovtedy  sa stihla zúčastniť zápasu proti ruskému volejbalovému tímu, kde odohrala zápas aj pod dopingom.

Napriek tomu náš tím napriek všetkým týmto situáciám predviedol v Tokiu viac ako dôstojné výkony. Nakoniec sa 127 športovcov ROC stalo šampiónmi a medailistami XXXII. Letných olympijských hier v Tokiu. Ale hlavne, podarilo sa nám zničiť mýtus západnej propagandy, že Rusi môžu vyhrať iba používaním drog.

V budúcnosti nás čakajú ďalšie súťaže, a ak sa ich náš tím zúčastní bez tlaku tlače a organizátorov, potom určite predvedieme svoje vysoké športové úspechy a získame ešte ďalšie ceny. To však vyžaduje, aby si naši športoví kolegovia dovolili hrať poctivú a dôstojnú hru.

Igor Muchin, špeciálne pre News Front

Comments:

Loading ...